Kradzież w mieszkaniu – jak ubezpieczenie pokryje Twoje straty finansowe?

Autor:

Dorota Bajczyk

Kradzież w mieszkaniu to sytuacja, która powoduje bardzo duży dyskomfort, a przy tym może być poważnym obciążeniem finansowym. Na dyskomfort nie ma rady. Jednak właściwie dobrana polisa ubezpieczeniowa mieszkania może pomóc w pokryciu strat finansowych, wynikających z kradzieży. W tym artykule przyjrzymy się, jak ubezpieczenie mieszkania chroni Cię przed stratami wynikającymi z kradzieży i jakie kroki należy podjąć w razie tej przykrej sytuacji.

Rodzaje kradzieży, które pokrywa ubezpieczenie mieszkania

Polisa ubezpieczeniowa mieszkania zazwyczaj pokrywa szkody wynikające z następujących rodzajów kradzieży:

Kradzież z włamaniem

To najczęstszy rodzaj kradzieży, objęty odpowiedzialnością ubezpieczenia. Dotyczy to przypadków, w których włamywacz przedostał się do Twojego mieszkania z naruszeniem prywatności i zabrał mienie.

Kradzież rabunkowa

Kradzież na siłę, czyli przypadki, w których włamywacz użył przemocy lub groźby w celu zdobycia mienia, również wchodzą w skład ochrony ubezpieczeniowej.

Kradzież z włamaniem do garażu lub piwnicy

Jeśli Twoje mieszkanie ma garaż lub pomieszczenie piwniczne, kradzież z tych miejsc również może być objęta polisą mieszkaniową.

Co pokrywa ubezpieczenie w przypadku kradzieży?

Ubezpieczenie mieszkania może pokryć różne rodzaje strat wynikłych z kradzieży, w tym:

Stracone mienie

Ubezpieczenie może pokryć straty związane z utratą mienia, które zostało skradzione, takie jak elektronika, biżuteria, ubrania czy sprzęt gospodarstwa domowego.

Uszkodzone drzwi i okna

Jeśli włamywacz uszkodził drzwi lub okna podczas włamania, koszty naprawy lub wymiany tych elementów również mogą być objęte ochroną.

Ślady po włamaniu

Jeśli policja interweniowała w związku z kradzieżą i pozostawiła ślady, koszty związane z oczyszczeniem mieszkania lub naprawą też mogą być pokryte z polisy ubezpieczeniowej.

Warunki i wyłączenia

Warto zaznaczyć, że każda polisa ubezpieczeniowa ma swoje warunki i wyłączenia. Nie wszystkie rodzaje kradzieży lub strat z nią związanych mogą być objęte ochroną, dlatego dokładne zapoznanie się z dokumentacją ubezpieczeniową i konsultacja z agentem ubezpieczeniowym jest istotna.

Co może wchodzić w skład takich wyłączeń?

Przede wszystkim niedostateczne zabezpieczenie mieszkania. Jeżeli pozostawisz otwarte drzwi czy okna, wówczas nie ma śladów włamania (brak uszkodzonych drzwi, zamka czy klamek okiennych), a towarzystwo ubezpieczeniowe może takiego roszczenia nie uwzględnić. Otwarte drzwi lub okna mogą podchodzić pod „rażące niedbalstwo” lub „niedostateczne zabezpieczenie mienia” i z tego względu firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania.

Warto również mieć dowody posiadania urządzeń elektrycznych lub gospodarstwa domowego. Takim dowodem są faktury, paragony i karty gwarancyjne urządzeń. Jednocześnie stanowią one podstawę do ustalenia wysokości wypłaty odszkodowania.

Jeżeli należysz do osób zapominalskich i zdarza Ci się pozostawienie otwartych drzwi lub kluczy w widocznym miejscu, zwróć uwagę, czy dla wybranego ubezpieczyciela nie będzie stanowiło to podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania. Ubezpieczenie mieszkania oferowane przez Generali nie włączyło do swoich wykluczeń otwartych drzwi lub okien, więc gdyby w takiej sytuacji doszło do włamania, to odszkodowanie zostałoby wypłacone.

Dzięki odpowiedniej ochronie i działaniom po kradzieży można zminimalizować straty finansowe i sprawniej wrócić do normalnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *