Czy Twoje ubezpieczenie mieszkania obejmuje straty związane z klęskami żywiołowymi

Autor:

Dorota Bajczyk

Klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi, powodzie, pożary czy huragany, mogą być katastrofalne dla właścicieli nieruchomości. Dlatego warto wiedzieć, czy Twoje ubezpieczenie mieszkania obejmuje straty związane z tego rodzaju zdarzeniami. W tym artykule omówimy, co zazwyczaj pokrywa polisa ubezpieczeniowa w przypadku klęsk żywiołowych.

Rodzaje ubezpieczeń a klęski żywiołowe

Ubezpieczenie może działać na kilka różnych sposobów w kontekście klęsk żywiołowych. Wiele zależy od rodzaju wykupionej polisy. Zobacz, jakie straty związane z klęskami najczęściej są pokrywane z ubezpieczenia i jakie rodzaje polis warto wziąć pod uwagę.

Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania dotyczy nieruchomości, która zlokalizowana jest w budynku wielorodzinnym. Najczęściej obejmuje ono:

  • Szkody wewnątrz budynku – polisa ta zazwyczaj obejmuje szkody wewnętrzne w mieszkaniu, takie jak uszkodzenia ścian, sufitów, podłóg, mebli i innych elementów wyposażenia mieszkania. Dotyczy to sytuacji, gdy klęska żywiołowa bezpośrednio wpłynęła na wnętrze mieszkania.
  • Mienie osobiste – taka polisa może obejmować koszty związane ze zniszczeniem lub uszkodzeniem Twojego mienia osobistego, takiego jak sprzęt AGD, elektronika, ubrania czy inne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu.
  • Tymczasowe zakwaterowanie – w przypadku, gdy mieszkanie jest całkowicie zniszczone i nie można w nim mieszkać po klęsce żywiołowej, polisa może pokryć koszty tymczasowego zakwaterowania, takie jak wynajem mieszkania lub hotelu. Trzeba jednak pamiętać, by wykupić w tym celu Home Assistance.

Ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu jest polisa, która swoją ochroną otacza budynek jednorodzinny wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Może obejmować:

  • Szkody wewnętrzne i zewnętrzne – polisa obejmuje uszkodzenia budynku, posesji oraz budynków, które na tej posesji się znajdują, jak garaż czy altana. Może również obejmować ogrodzenie.
  • Remont budynku – w ramach ochrony ubezpieczeniowej domu można zyskać pieniądze niezbędne do przeprowadzenia remontu po przejściu klęski żywiołowej.

Najczęstsze wyłączenia

Należy pamiętać, że polisy ubezpieczeniowe mają swoje wyłączenia i ograniczenia. W przypadku klęsk żywiołowych, ochrona ubezpieczeniowa nie zawsze obejmuje:

  • Powodzie i pożary – te zdarzenia bardzo często nie są włączane do ochrony na wypadek wystąpienia klęsk żywiołowych. Często stanowią one odrębne umowy, dlatego warto to zweryfikować przed podpisaniem umowy. Wyjątek stanowią tu polisy „all risks”, które takie zdarzenia również uwzględniają.

Natomiast swoją odpowiedzialność towarzystwo może wyłączyć w momencie, gdy właściciel nieruchomości nie dokonał jej właściwego zabezpieczenia. Chodzi tu przede wszystkim o systemy przeciwpowodziowe czy zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku (np. pokrycie elewacji farbą przeciwpożarową).

Jak sprawdzić i rozszerzyć ochronę przeciwpożarową

Jeśli mieszkasz na obszarze, który narażony jest na konkretne rodzaje klęsk żywiołowych, takie jak powodzie czy trzęsienia ziemi, warto skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym, aby ocenić i dostosować ochronę ubezpieczeniową. Możesz również rozważyć dokupienie dodatkowej polisy lub klauzuli, które zwiększą ochronę w przypadku konkretnych ryzyk. Najbardziej dopasowana do tej sytuacji wydaje się polisa ubezpieczeniowa oferowana przez Ergo Hestia. Dodatkowo możesz ją rozszerzyć o Home Assistance, co znacznie bardziej zabezpieczy Ciebie i Twoją rodzinę w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Nie wszystko da się zaplanować i nie przed wszystkim można się uchronić. Dobra i dopasowana polisa ubezpieczeniowa to sposób na złagodzenie skutków nieszczęśliwych zdarzeń, w tym również klęsk żywiołowych. Pomoże uporać się ze szkodami i pokryje koszty ewentualnych remontów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *