Jakie zniżki możesz otrzymać od swojego ubezpieczyciela? 

Autor:

Dorota Bajczyk

Zanim zdecydujesz się na wybór ubezpieczenia dla swojego domu lub mieszkania, sprawdź, jakie zniżki mogą zaoferować Ci działający na rynku ubezpieczyciele. Takie zniżki mogą istotnie wpłynąć na wysokość Twojej polisy, co przełoży się na znacznie niższą składkę, bez rezygnowania z ważnych dla Ciebie zapisów w umowie czy klauzul ubezpieczeniowych. 

Zniżka za brak szkód 

Bezszkodowa historia to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia mieszkania. Im dłużej unikasz zgłaszania roszczeń, tym wyższy poziom zniżki możesz zdobyć. Działa to bardzo podobnie do ubezpieczenia OC samochodu. Jeżeli nie zgłaszasz szkód, to dla ubezpieczyciela jesteś bardziej atrakcyjnym klientem i może Cię on docenić właśnie zniżkami.  

Pakiet ubezpieczeń 

Jeśli ubezpieczysz swój dom i inne mienie w jednej firmie, możesz otrzymać zniżki za pakiet ubezpieczeń. Działa to podobnie jak zniżka za bezszkodową historię, ale obejmuje różne rodzaje polis, takie jak ubezpieczenie mieszkania, samochodu czy życia. Zastanów się więc, w jakiej firmie masz już ubezpieczenie samochodu czy ubezpieczasz swoje życie i sprawdź, czy ta sama firma może zaoferować Ci ubezpieczenie mieszkania ze zniżką.  

Zabezpieczenia przeciwwłamaniowe  

Zainstalowanie w swoim mieszkaniu systemów zabezpieczeń, takich jak alarmy, monitoring czy lepsze zamki, może skutkować zniżką na polisie mieszkania. Im bardziej zaawansowane zabezpieczenia, tym większa potencjalna zniżka. Rozważ więc, co będzie dla Ciebie korzystniejsze: czy będzie to wyższa składka, czy montaż lepszych zamków wielozapadkowych. Zanim jednak zdecydujesz się na zmianę zabezpieczeń, sprawdź, jakie są wymagania danego ubezpieczyciela, żeby nie inwestować na darmo.  

Zniżka za kontynuację ochrony 

Jeżeli przedłużasz ubezpieczenie w tej samej firmie, w której już wcześniej było zawarte, możesz otrzymać zniżkę za lojalność. Gdy dodatkowo wcześniej nie były zgłaszane żadne roszczenia o odszkodowanie, wówczas zniżki mogą Ci się skumulować: za kontynuację i za dobrą historię. 

Dobra lokalizacja  

Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w miejscu o niskim ryzyku, na przykład w spokojnej dzielnicy z niską przestępczością lub daleko od akwenów, które mogą wylewać, możesz otrzymać zniżkę za dobrą lokalizację.  

Regularne przeglądy techniczne 

Regularne przeglądy techniczne i konserwacja urządzeń w Twoim mieszkaniu, takie jak instalacje gazowe, elektryczne czy hydrauliczne, mogą przekładać się na niższe składki ubezpieczenia. Ubezpieczyciele doceniają dbałość o bezpieczeństwo. Warto przy tym wiedzieć, że w niektórych towarzystwach takie przeglądy są obowiązkowe. Jeżeli ubezpieczony nie wykonuje przeglądów, może wówczas nie otrzymać odszkodowania. Wyjątkiem jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe Generali, które nie stawia takich wymagań.  

Podsumowanie 

Zniżki od ubezpieczyciela mogą znacząco obniżyć koszty Twojej polisy mieszkania, zachowując pełną ochronę. Warto dokładnie zrozumieć, jakie zniżki są dostępne w Twoim ubezpieczeniu i jak spełnić warunki, które pozwalają je uzyskać. To skuteczny sposób na oszczędzanie, nie rezygnując z potrzebnej ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak duże zniżki możesz uzyskać, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń i porównaj dostępne rozwiązania. Pamiętaj tylko by zaznaczyć wszelkie istotne informacje, jak posiadane zamki czy data ostatniego zgłoszenia szkody.