Akty wandalizmu na budynku – czy polisa to obejmuje?

Autor:

Dorota Bajczyk

Dom wolnostojący może być narażony na różnorodne zniszczenia i uszkodzenia. Wśród nich znajduje się działanie sił natury, ale nie tylko. Osoby trzecie również mogą zniszczyć Twoją nieruchomość. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia elewacji, jej pomalowania (grafitti) lub innych zniszczeń – możesz wnioskować o odszkodowanie, które pokryje koszty renowacji. Trudno w takiej sytuacji wyegzekwować odszkodowanie od sprawców. Z reguły działają tak, by nie zostać przyłapanym. Dlatego wsparciem finansowym może być jedynie Twoja polisa. Jak to zrobić, by była skuteczna? Sprawdź to!

Sprawdź zakres polisy

Pierwszym krokiem jest dokładne zrozumienie, jakie rodzaje aktów wandalizmu są objęte Twoją polisą mieszkaniową. Zazwyczaj polisa obejmuje zniszczenia wywołane przez osoby trzecie, takie jak zniszczenia elewacji, malowanie graffiti czy dewastację mienia. Jednak warto sprawdzić, czy Twoja polisa nie zawiera żadnych wyłączeń dotyczących konkretnych rodzajów aktów wandalizmu.

Może też być tak, że te szkody są objęte ochroną, ale pod pewnymi warunkami. Mogą one dotyczyć odpowiedniego ogrodzenia posesji lub zainstalowania monitoringu. To też należy wcześniej sprawdzić, by w razie zdarzenia móc otrzymać odszkodowanie i nie spotkać się z odmową ubezpieczyciela.

Natychmiast zgłoś szkodę

Jeśli doszło do aktów wandalizmu na Twoim budynku, niezwłocznie zgłoś to ubezpieczycielowi. Im szybciej zgłosisz szkodę, tym szybciej zostaną podjęte działania w celu jej naprawy. Skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym i przekaż wszystkie istotne informacje dotyczące zdarzenia. Warto też zrobić zdjęcia uszkodzeniom i zniszczeniom i udokumentować wszelkie naruszenia ścian czy elewacji. Jeżeli masz nagrania z monitoringu, dołącz je do swojego wniosku. Warto też spisać nazwiska świadków, jeżeli masz takich.

Im więcej informacji przekażesz ubezpieczycielowi i im dokładniej opiszesz szkodę, tym szybciej dostaniesz pieniądze, a odszkodowanie zostanie naliczone bardziej adekwatnie. Jeżeli nie pokażesz całej szkody, wówczas ubezpieczyciel wyceni ją niżej i może Ci zabraknąć pieniędzy na renowację budynku.

Skorzystaj z pomocy swojego agenta

Twój agent lub przedstawiciel ubezpieczyciela może być cennym źródłem pomocy w procesie zgłaszania roszczenia i uzyskiwania odszkodowania. Może Ci pomóc w zrozumieniu warunków polisy oraz w prowadzeniu rozmów z firmą ubezpieczeniową. Do jego zadań może też należeć pomoc i wsparcie w wypełnieniu dokumentów i wniosku o odszkodowanie. Skorzystaj z tej pomocy, ponieważ jego wiedza i doświadczenie mogą znacznie usprawnić całą procedurę.

Rozważ lepsze zabezpieczenie nieruchomości

Warto również rozważyć środki zapobiegawcze, aby uniknąć przyszłych aktów wandalizmu. Montaż oświetlenia zewnętrznego, systemów monitoringu czy barierek ochronnych może pomóc w ochronie Twojego domu przed wandalami.

Podsumowanie Akt wandalizmu na budynku to sytuacja stresująca, ale Twoja polisa mieszkaniowa może Ci pomóc w pokryciu kosztów naprawy lub renowacji. Kluczem do skutecznego wykorzystania polisy jest odpowiednie zrozumienie jej zakresu i terminowego zgłoszenia szkody. W przypadku aktów wandalizmu z pomocą może Ci przyjść polisa ubezpieczeniowa oferowana przez Ergo Hestia. To ubezpieczenie, które pokryje szkody związane z wandalizmem i uchroni Cię przed finansowymi konsekwencjami tego rodzaju zdarzeń. Warto więc to rozważyć