Jak prawidłowo ubezpieczyć cenne przedmioty w mieszkaniu?

Autor:

Dorota Bajczyk

Zapewne masz w swoim mieszkaniu różne przedmioty, o różnorodnej wartości. Mogą to być sprzęty AGD lub RTV, biżuteria, czy nawet dzieła sztuki. Gromadzisz je dla własnej wygody i komfortu życia. Żeby je pozyskać, inwestujesz zarobione przez siebie pieniądze. A czy zastanawiasz się czasem, co by się stało, gdyby przedmioty te uległy uszkodzeniu lub zostały skradzione? Z pomocą może przyjść polisa ubezpieczeniowa. Zobacz, jak prawidłowo ubezpieczyć cenne przedmioty w mieszkaniu? Oto kroki, które pomogą Ci w tym procesie.

Inwentaryzacja majątku

Pierwszym krokiem jest dokładna inwentaryzacja cennych przedmiotów w Twoim mieszkaniu. Sporządź listę wszystkich rzeczy, które chcesz ubezpieczyć. To ważne, abyś znał ich wartość i cechy szczególne. Jeżeli masz dowody zakupu, karty gwarancyjne, faktury lub paragony, to lepiej dla Ciebie – pomogą ustalić ogólną sumę ubezpieczenia, która będzie stanowiła punkt wyjścia przy wyliczaniu odszkodowania.

Wartość rzeczywista czy odtworzeniowa

Następnie zastanów się, czy wolisz swoje rzeczy ubezpieczyć zgodnie z wartością rzeczywistą, czy odtworzeniową. Różnica polega na tym, że przy wartości rzeczywistej utracone przedmioty wycinanie są zgodnie z ich aktualną wartością rynkową oraz czasem, jaki upłynął od ich kupienia (komputery czy telefony mogą więc stracić na wartości, ale na przykład złoto czy dzieła sztuki mogą zyskać). Wartość odtworzeniowa pozwala odkupić sobie przedmioty o tych samych parametrach (lub wyższych, jeżeli w tych samych nie są już produkowane) i wybrać je spośród produktów dostępnych aktualnie na rynku.

Jakie umowy dodatkowe wybrać?

Zastanów się, która z umów dodatkowych najlepiej uchroni cenne dla Ciebie przedmioty. Część towarzystw oferuje po prostu ubezpieczenie ruchomości domowych – tu możesz włączyć nie tylko wyposażenie mieszkania, ale i biżuterię czy dzieła sztuki. Część natomiast dla biżuterii i dzieł sztuki oferuje odrębne umowy, które są dostosowane do tego rodzaju przedmiotów.

Ryzyko

Zastanów się też, jakie rodzaje ryzyk będą dla Ciebie najważniejsze. Czy boisz się utraty tych przedmiotów na skutek pożaru lub zalania, czy większym niebezpieczeństwem jest dla Ciebie np. kradzież. Zgodnie ze swoimi przypuszczeniami lub niepokojami wybierz takie ryzyka, które dla Ciebie są najbardziej realne.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Zadbaj o bezpieczeństwo cennych przedmiotów. Zamontuj alarmy, instaluj sejfy lub schowki antywłamaniowe, które zwiększą ich ochronę. Skorzystaj z usług firmy ochroniarskiej i zamontuj monitoring. To może wpłynąć na obniżenie Twojej składki ubezpieczeniowej, a dodatkowo zwiększy poziom bezpieczeństwa w Twoim domu.

Regularna aktualizacja

Regularnie aktualizuj swoją inwentaryzację i wartość przedmiotów. W miarę jak nabywasz nowe cenne rzeczy, dodawaj je do inwentaryzacji i do swojej polisy. To ważne, by aktualizować ubezpieczenie, ponieważ w razie zdarzenia, przedmioty niewłączone nie zostaną objęte ochroną.

Podsumowanie

Prawidłowe ubezpieczenie cennych przedmiotów w Twoim mieszkaniu to klucz do skutecznej ochrony majątku. Inwentaryzacja, wartość, dodatkowe umowy i odpowiednie zabezpieczenia to elementy, które pomogą Ci w tym procesie. Niezależnie od tego, czy masz biżuterię, elektronikę czy dzieła sztuki, warto zainwestować w odpowiednią ochronę, aby cieszyć się spokojem ducha i pewnością, że Twój majątek jest bezpieczny. Sprawdź ochronę, którą oferuje polisa ubezpieczeniowa z firmy Uniqua. To szeroka ochrona, które może okazać się dla Ciebie naprawdę korzystna.