Dlaczego zabezpieczenie sprzętu AGD jest ważne w polisie mieszkaniowej?

Autor:

Dorota Bajczyk

Wyposażenie kuchni to nie tylko płyta czy piekarnik. To również zmywarka, mikser, ekspres do kawy. Jednak nie tylko w kuchni trzymasz drogie i pomocne w życiu sprzęty. Podłogę utrzymujesz w czystości dzięki odkurzaczowi, a ubrania są czyste najczęściej dzięki pralce. Do tego dochodzi zmywarka, lodówka, telewizory i wiele, wiele innych sprzętów. A gdyby tak, na skutek nieszczęśliwego zdarzenia, uległy one uszkodzeniu? Jak wielkie straty być poniósł? Jakiego rzędu byłyby to straty?

Zapewne trochę Cię to wszystko kosztowało. Niestety, pewnych rzeczy nie da się zaplanować, ani przewidzieć. To oznacza, że nie da się przed nimi uchronić. Co zatem można zrobić, by zabezpieczyć swój sprzęt przed uszkodzeniem czy zniszczeniem? Na pewno warto trzymać dokumenty zakupowe, które pozwalają Ci na skorzystanie z gwarancji. Ta ochrona ze strony producenta ma jednak swój termin ważności i pewne ograniczenia. Co jeszcze możesz więc zrobić? Rozwiązaniem jest ubezpieczenie ruchomości domowych i sprzętów w ramach ubezpieczenia mieszkania.

Dlaczego jest to takie ważne? Zobacz!

Ochrona przed awariami

Jednym z głównych powodów, dla których warto wykupić ubezpiecznie sprzętu AGD w polisie mieszkaniowej, jest ochrona przed niespodziewanymi awariami. Nawet najbardziej niezawodne urządzenia mogą ulec uszkodzeniu, a to pociąga za sobą kosztowne naprawy lub konieczność wymiany. W takiej sytuacji sprawdzi się polisa mieszkaniowa, która pozwoli pokryć koszty takich napraw.

Ochrona przed działaniem sił natury

Niekiedy na skutek zalania, wichury czy uderzenia pioruna może dojść do awarii instalacji elektrycznej. Wówczas sprzęty, które są do tej instalacji podłączone mogą zostać uszkodzone. Zabezpieczenie ich na wypadek uszkodzeń spowodowanych działaniem sił natury pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych napraw lub kupienie nowego urządzenia, gdyby naprawa nie była możliwa.

Zabezpieczenie na wypadek kradzieży

Sprzęt i drogie urządzenia mogą być przedmiotem kradzieży. W takiej sytuacji ich odzyskanie jest raczej niemożliwe. Trzeba je sobie odkupić. Polisa ubezpieczeniowa, która uwzględnia ryzyko kradzieży zapewni pieniądze niezbędne na uzupełnienie skradzionego wyposażenia.

Ubezpieczenie sprzętów, które znajdują się w domu to tak naprawdę ogromna oszczędność pieniędzy i nerwów. Roczna składka ubezpieczeniowa z reguły nie jest wysoka, a spokój i poczucie bezpieczeństwa są przecież bezcenne. Jednocześnie, znacznie więcej pieniędzy trzeba będzie wydać w razie nieszczęścia, niż wynosi koszt rocznego ubezpieczenia.

Jak ubezpieczyć sprzęt AGD w polisie mieszkaniowej?

Ubezpieczenie sprzętu AGD w polisie mieszkaniowej możliwe jest jedynie na zasadzie dokupienia. Co to oznacza? W pierwszej kolejności należy wykupić polisę podstawową, czyli ubezpieczenie murów i stałych elementów domu lub mieszkania. Dopiero na tej bazie można rozbudowywać ochronę ubezpieczeniową o kolejne umowy dodatkowe lub klauzule.

Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre umowy dodatkowe są naprawdę złożone. Na przykład podstawowa ochrona sprzętu AGD może chronić przed zniszczeniem lub awariami, ale nie chroni już przed kradzieżą. Dla zapewnienia kompleksowej ochrony może więc być konieczne dokupienie klauzuli, która uwzględnia ochronę na wypadek kradzieży.

Należy też zapoznać się z wyłączeniami, czyli sytuacjami, w których ochrona ubezpieczeniowa nie działa. Celowe działanie, zniszczenie czy uszkodzenie urządzenia nie zostanie pozytywnie rozpatrzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe i ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania. Przed podpisaniem umowy warto poznać też pozostałe sytuacje, w których ochrona ubezpieczeniowa nie działa. W kontekście tych informacji korzystnym rozwiązaniem może być ubezpieczenie domu lub mieszkania w Warcie. Polisa ubezpieczeniowa otoczy ochroną nie tylko sprzęty AGD, ale również obejmie posiadane przez Ciebie urządzenia z kategorii RTV. Sprawdź, jak działa to ubezpieczenie i skontaktuj się, by poznać szczegóły polisy.