Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od kilku czynników – przede wszystkim od wartości nieruchomości i zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego warto dokładnie porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli i przemyśleć, jakie elementy ochrony mieszkania i znajdującego się w nim mienia ruchomego są dla nas najważniejsze.

Istotnym czynnikiem wpływającym na sumę ubezpieczenia jest wartość samego mieszkania. Polisa mieszkaniowa obejmuje zarówno mienie ruchome, czyli umeblowanie, sprzęt RTV i AGD, sprzęt informatyczny oraz inne wartościowe rzeczy (ubezpieczenie antyków wymaga zazwyczaj odrębnej polisy), jak i elementy stałe, czyli okna, drzwi, sufity, ściany, instalacje, podłogi i kafelki.

Wartość mieszkania należy określić jak najbardziej realnie, gdyż jeśli jest zbyt wysoka, zapłacimy wyższą składkę, a w razie zdarzenia ubezpieczyciel i tak wypłaci nam tylko tyle, ile wyniosą straty. Jeśli jednak podana przez nas wartość mieszkania będzie zbyt niska, to w przypadku poważnej szkody może nie wystarczyć środków z polisy na jej usunięcie.

Zakres ubezpieczenia też wpływa na składkę

Ubezpieczenie mieszkania to zazwyczaj pakiet polis, które chronią na wypadek:

  • kradzieży mienia ruchomego z włamaniem,
  • rabunku tego mienia (z zastosowaniem przemocy fizycznej),
  • dewastacji mieszkania przez osoby trzecie, np. najemców,
  • pożaru, wybuchu gazu,
  • powodzi, ulewy, gradobicia,
  • trzęsienia, osunięcia lub zapadnięcia się ziemi,
  • uderzenia pioruna, wystąpienia przepięcia elektrycznego,
  • wichury, trąby powietrznej,
  • upadku statku powietrznego,
  • odpowiedzialności cywilnej wobec innych osób z powodu nieroztropnego zachowania nas lub naszych dzieci, użytkowaniem domu czy mieszkania (np. zalanie), czy też pogryzienia innej osoby przez należącego do nas psa.

Zakres polisy mieszkaniowej jest więc szeroki i od nas zależy, jakie opcje wybierzemy. Jeśli np. w pobliżu naszego mieszkania nie ma rzeki, a my mieszkamy na 7. piętrze, raczej nie musimy się obawiać powodzi. Nie warto jednak zbyt pochopnie rezygnować z podstawowych ryzyk, gdyż sprawi to, że nasza polisa w razie nieszczęścia będzie bezużyteczna.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Teoretycznie ceny polis zaczynają się od niecałych 100 zł. Jednak aby najlepiej zilustrować oferty rynku ubezpieczeń, przytoczymy wyniki porównania cen polis ze stycznia 2017 roku, dokonanej na zlecenie Polskiego Radia. Za 60-metrowe mieszkanie w Warszawie, zlokalizowane w bloku z 2011 r., położone na środkowych piętrach i mające wartość 300 tys. zł (wartość elementów stałych wyposażenia – 25 tys., a elementów ruchomych – 30 tys.) zapłacimy rocznie od 279 do 699 zł. Warto dodać, że w przypadku obu cen zakres polisy był podobny i obejmował podstawowe ryzyka, a więc ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, a także na wypadek kradzieży z włamaniem, dewastacji, stłuczenia szyb i przepięć. Dodatkowo polisa zawierała OC w życiu prywatnym na wypadek np. zalania mieszkania sąsiadów i home assistance zapewniające m.in. pomoc fachowców w razie awarii. Jak widać, ceny ubezpieczeń mieszkaniowych różnią się znacząco w zależności od ubezpieczycieli.

Zabezpiecz mieszkanie, czytaj OWU i porównuj oferty

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa też rodzaj zastosowanych przez nas zabezpieczeń – np. drzwi i rolet antywłamaniowych, alarmów itp. Warto o tym pamiętać, gdyż takie zabezpieczenia dodatkowo dają nam poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie ważne jest dokładne czytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), gdyż ubezpieczyciele stosują wiele wyłączeń od odpowiedzialności. W przypadku ubezpieczenia sprzętu AGD, RTV i komputerowego na wypadek przepięć elektrycznych wypłata odszkodowania może np. zależeć od zastosowania ograniczników przepięć, instalacji z przewodem ochronnym, listwy przepięciowej, urządzenia chroniącego przed skokami napięcia lub jego brakiem – tzw. UPS. Zanim więc podejmiemy decyzję, gdzie ubezpieczyć mieszkanie, korzystajmy z rankingów ubezpieczeniowych, dostępnych na stronach internetowych.