ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania

Wybór ubezpieczenia mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Zwykle poszukiwania ograniczają się do znalezienia najtańszej polisy, ta jednak, w razie problemów, może okazać się nieprzydatna. Dlaczego tak się dzieje? Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i co wpływa na wysokość składki? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? 

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Ceny w różnych firmach różnią się od siebie, zwykle jednak koszt polisy to od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Jeśli szukasz ubezpieczenia nieruchomości, która jest głównym składnikiem Twojego majątku, nie warto wprowadzać w tym miejscu oszczędności. Im lepsze ubezpieczenie, tym bezpieczniejszy będzie dobytek. Jak jednak znaleźć najlepszą polisę i dlaczego ceny są tak różne? 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i od czego zależy cena? 

Dostępne na rynku ubezpieczeniowym produkty mogą znacząco różnić się ceną. Co ma na nią największy wpływ? Można wyróżnić dwa najważniejsze czynniki kształtujące koszty ubezpieczeń: 

  • Towarzystwo Ubezpieczeniowe 

Przede wszystkim cena będzie różniła się od tego, jaką firmę ubezpieczeniową wybierzesz. Często zdarza się bowiem, że polisa oferująca podobny zakres ochrony będzie miała różną cenę u różnych ubezpieczycieli. Trzeba pamiętać, że firm chroniących mienie jest w Polsce bardzo wiele, a ubezpieczenie mieszkania to dobrowolna decyzja nieregulowana żadnymi przepisami. Dlatego nie ma żadnego powodu, aby polisy kosztowały tyle samo w różnych firmach. Nawet obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne znacząco różnią się ceną, choć jest to produkt podlegający regulacjom. Tym bardziej składka na ubezpieczenie mieszkania będzie szacowana różnie w zależności od firmy. 

  • Zakres ochrony ubezpieczeniowej 

To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, w dużej mierze zależne jest od zdarzeń, przed którymi chroniona ma być nieruchomość. Wybór jest wbrew pozorom ogromny. Choć podstawowa, najtańsza zwykle opcja, zawiera gwarancję wypłaty świadczenia tylko wtedy, gdy wystąpi jedno z kilku zdarzeń objętych polisą, ubezpieczenie ma znacznie szersze możliwości. Najuboższa wersja produktu zwykle chroni przed takimi zdarzeniami, jak na przykład pożar, który może strawić mury. Te zaś są przede wszystkim przedmiotem ochrony. Ale nie zawsze tylko stałe elementy chroni polisa. Za niewielką dopłatę zwykle można zabezpieczyć także wyposażenie mieszkania. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i sprzętów, które się w nim znajdują? 

Polisa mieszkaniowa, która chroni także wyposażenie, nie zawsze musi być dużo droższa, niż podstawowa wersja. Nie jest to także jedyny dodatek, który zapewnia dodatkową ochronę w ramach ubezpieczenia mieszkania. Dostępnych jest wiele rozszerzeń, o które można wzbogacić polisę. Przy dobrym ubezpieczeniu nie trzeba się na przykład martwić ryzykiem włamania i kradzieży. Z pewnymi wyjątkami większość sprzętów będzie bezpieczna. Ubezpieczyciel gwarantuje nawet świadczenie za rower pozostawiony w piwnicy, jeśli jest właściwie zabezpieczony. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania All risk? 

Najbardziej kompleksową ochronę zapewnia niewątpliwie polisa all risk. W przypadku tego ubezpieczenia, świadczenie nie będzie wypłacane w przypadku zdarzeń objętych ochroną, ale w każdym przypadku, który nie jest umieszczony na liście wyłączeń ubezpieczyciela. Możesz ją dokładnie przeanalizować w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).  Nigdy nie należy podpisywać umowy przed przeczytaniem tego dokumentu – długa lista wyłączeń może sprawić, że na pozór atrakcyjna polisa okaże się bezwartościowa. To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania powinno mieć więc znaczenie drugoplanowe, choć warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości, aby nie przepłacić.